top of page

Tatile çıkmak, Türk tatilcilerin hayatlarında neleri değiştiriyor?


Seyahat arama sitesi momondo’nun araştırmasına göre tatile çıkmak hayata dair planları ciddi ölçüde şekillendiriyor. Tatildeyken en çok alınan kararlar ise spora başlamak, daha iyi bir insan olmak ve işteki verimliliği artırmak. Çocuk sahibi olmak veya boşanmak da alınan kararlar arasında!

Yılbaşı yaklaştıkça hem tatil planları netleşiyor hem de yeni yıla yeni kararlarla girmek isteyenlerin sayısı artıyor. Peki tatile çıkmak hayatımızda neleri değiştiriyor? Tatildeyken en çok hangi kararları alıyoruz? Seyahat arama sitesi momondo, bu soruları Türk tatilcilere yöneltti ve birbirinden ilginç yanıtlar aldı. Araştırmanın en çok dikkat çeken sonuçları ise şöyle:

TATİL DÖNÜŞÜ SPORA BAŞLAMAK

Katılımcıların yüzde 30’u, tatil dönüşü daha aktif bir hayata adım atmaya ve spora başlamaya karar veriyor. Bu oranın en yüksek olduğu grup 23-35 yaş grubuyken, daha aktif bir hayata en az sıcak bakanlar 56-65 yaş grubundaki tatilciler.

İYİ BİR EŞ, İYİ BİR ARKADAŞ OLMA KARARI

Türk tatilcilerin yüzde 22’si tatile çıktığında geçmişte yaptığı hatalarla yüzleşiyor ve dönüşte daha iyi bir arkadaş, eş veya ebeveyn olacağını söylüyor. Bu kararı en çok alanlar 36-55 yaş grubundakilerken, 56-65 yaş grubundakilerin yalnızca yüzde 7’si kendini değiştirmeye sıcak bakıyor.

İŞTE VE OKULDA VERİMLİLİK ARTIYOR Tatildeyken en sık verilen bir başka karar ise işe veya okula daha çok önem vermek oluyor. Her 100 kişiden 18’i, tatile çıktığında bu yönde kararlar alıyor.

ERKEKLERDE ARABA DEĞİŞTİRME İSTEĞİ ARTIYOR

Türk tatilcilerin yüzde 10’u yeni bir araba almaya karar veriyor; erkekler özelinde incelendiğindeyse oran yüzde 12’ye çıkıyor.

ÜLKE VE İŞ DEĞİŞTİRMEYE KARARLAR TATİLDE ALINIYOR

Türk tatilcilerin yüzde 10’u başka bir ülkeye taşınmaya karar verirken, yüzde 8’i ise iş değiştirmeye karar veriyor. İş değiştirme isteği 23-35 yaş grubunda zirveye çıkarken, hem iş değiştirme hem de başka ülkeye taşınma isteği erkeklerde kadınlara göre daha fazla.

100 KİŞİDEN 8’İ ÇOCUK YAPMA KARARI ALIYOR

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biriyse, katılımcılardan yüzde 8’sinin tatile çıktığında çocuk sahibi olmaya karar vermesi. Bu oran, 23-35 yaş grubunda yüzde 11’e kadar çıkıyor.

GENÇLER ARASINDA BOŞANMA ORANI YÜKSELİYOR

Diğer yandan katılımcıların yüzde 2’si tatilde eşinden boşanmaya karar veriyor. Boşanmaya en çok karar verenler ise 18-22 yaş grubundaki genç çiftler. Bu gruptakilerin boşanma kararı alma sıklığı, 23-35 ve 26-55 yaş grubundakilerin tam iki katı.

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page