top of page

BÜYÜYEN ALMAN TUR OPERATÖRÜ PAZARINDA 2016 "FLU" GÖRÜNÜYOR


BÜYÜYEN ALMAN TUR OPERATÖRÜ PAZARINDA 2016 "FLU" GÖRÜNÜYOR

StartFragment

Alman tur operatörü pazarı 2015 yılında yaklaşık yüzde 4 oranında büyüdü.

Almanya’da sektörün çatı örgütü Alman Seyahat Birliği (DRV), 65. Olağan Genel Kurulu’nda açıkladığı yaklaşık yüzde 4’lük büyüme oranı ile ilgili olarak, ülkede yayımlanan sektör dergilerinden FVW’nin tur operatörleri araştırmasında da benzer sonuç ortaya çıktı.

Toplam 80 civarındaki tur operatörünün rakamları üzerinden yapılan FVW araştırmasından elde edilen verilere göre, Almanya’da tur operatörü pazarı 2015’de yüzde 4,2 oranında büyüyerek 21,2 milyar avroluk ciro hacmine ulaştı.

Büyümenin lokomotifi ise kruvaziyer pazarı olurken, kruvaziyerin en büyüğü yüzde 6,8’lik büyüme ile pazarın üçüncüsü DER Touristik oldu. Pazarın birincisi TUI ise kruvaziyerde yüzde 10,2’lik büyümeye rağmen DER Touristik’in gerisinde kaldı.

FVW araştırmasına göre, Almanya tur operatörü pazarında yüzde 4,5’luk büyüme ve 5,4 milyar avro ciro ile TUI olurken, Thomas Cook yüzde 2,4’lük büyüme ve 3,5 milyar avro ciro ile ikinci sırada yer aldı. DER Touristik ise yüzde 0,7’lik büyüme ve 3,2 milyar avro ile üçüncü sırada bulunuyor. DER Touristik’in Kuoni’yi satın aldıktan sonra sıralamadaki yerinin değişmesi bekleniyor.

Bu üç tur operatörünü ise sırasıyla FTI, Alltours, Aida ve Schauinsland izledi. Yedinci Schauinsland bu yıl yüzde 13’lük artışla ilke kez 1 milyar bandının üzerine çıkarak 1,1 milyar avro ciroya ulaştı.

2015’de dünya genelindeki krizler ve terör olayları nedeniyle temkinli tahminler yapan Alman tur operatörlerinin 2016 için ortalama yüzde 5 civarında büyüme hedefleri koydukları bildirildi.

Doğu Akdeniz’deki Türkiye ve Yunanistan gibi destinasyonlara olan talebin de 2016’da İspanya ve Portekiz gibi Batı Akdeniz’deki destinasyonlara oranla daha düşük seyredeceği tahmin ediliyor. Uzak destinasyonlar ve kruvaziyere artan ilginin de süreceği öngörülüyor.

EndFragment

Tanıtılan Yazılar
Daha sonra tekrar deneyin
Yayınlanan yazıları burada göreceksiniz.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page